Prvé reálne kroky k výstavbe pomníka padlých vykonal starosta obce Pavel Podmajerský. Výnos zo zábavy Roľníckej besedy v lete 1929 v sume 180 korún odložil na pomník. Rodiny padlých vojakov prispeli sumou 3 067 korún, od obyvateľov sa vyzbieralo ďalších 13 027, v tom bolo započítaných aj 1 855 od vysťahovalcov z Ameriky. Obec si 25. mája 1930 objednala pomník u Vladimíra Becka a Antonína Sojáka zo Strážnice na Morave za 10 300 korún. Podľa obecného uznesenia 19. augusta 1930 sa rozhodlo o osadení pomníka oproti škole pri hlavnej ceste na Hornej Doline na pozemku Pavla Kadlečíka. Obyvatelia z Dolnej Doliny sa s tým ale nezmierili, požadovali aby pomník stál na cintoríne na Dolnej Doline. Dohodu nevyrokovali ani zástupcovia okresu, ktorí obec navštívili.
Slávnostné odhalenie pomníka sa vykonalo 26. októbra 1930 za daždivého počasia. Hlavnú reč predniesol Miloš Beblavý, evanjelický farár zo Sobotišťa. Prítomní boli zástupcovia obce, školská mládež aj dychová hudba zo Sobotišťa. Obyvatelia Dolnej Doliny neprišli. Už začiatkom októbra ich zástupcovia podali žalobu na obec, aby boli Dolnodolinčanom vrátené peniaze, ktoré darovali na pomník. Ich žaloby ale postupne zamietli na okresnom, krajskom aj najvyššom súde. Vyrúbené súdne trovy ich stáli nakoniec skoro toľko, ako stál pomník samotný.
Pomníku dominuje súsošie frontového vojaka s malým dievčaťom. Na podstavci s pôdorysom nepravidelného šesťstenu je vytesaný oslavný nápis, po jeho skosených bokoch osadili dve pamätné tabule s menoslovmi padlých vojakov. Pomník dnes stojí asi 3 desiatky metrov od miesta pôvodného osadenia.
JÁN BENDA č. 75 | NA PAMIATKU DRAHÝCH POMNÍK POSTAVIŤ DALI | JURAJ KUBÍČEK č. 147 |
Miloš Beblavý: Pomník vo svetovej válke padlých vojakov, in: Pamätná kniha obce Podbranč, str. 12-15