Obec Buková bola oslobodená Červenou armádou 4. apríla 1945. Po prechode frontu pochovali v obci svojich vojakov 9. a 10. gardové jazdecké divízie, prezývané kozácke. Podľa materiálov z portálu pamyat-naroda.ru išlo o 37 až 40 vojakov pochovaných v obci a jej chotári.
183. gardový delostrelecko-mínometný pluk 10. gardovej jazdeckej divízie pochoval na Bukovej deväť vojakov vrátane jedného dôstojníka. Veliteľom pluku, zvaného kozácky, bol podplukovník Iľja Ivanovič Chljebnikov (* 1908, Илья Иванович Хлебников).

 • Grigorij Tarasovič Kožedub (Григорий Тарасович Кожедуб) sa narodil 1. mája 1918 na Ukrajine v osade Čornyj Rig pri meste Cholmy (Украинская ССР, Черниговская обл., Холминский р-н, с. Черный Рог; ukr. Чорний Ріг, Холми). Do Červenej armády ho povolali v roku 1938. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Annu Ivanovnu Kožedub z obce Vertiivka pri meste Nižin (ukr. Вертіївка, Ніжин). V júli 1939 až januári 1940 absolvoval dôstojnícky kurz. Do hodnosti nadporučíka bol povýšený 29. októbra 1943. Naposledy slúžil ako zástupca náčelníka štábu 183. gardového delostrelecko-mínometného pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na juhozápadnom okraji obce Buková, pri moste cez potok. vedľa spoločného hrobu radových vojakov svojho pluku. Posmrtne mu udelili Rad Veľkej vlasteneckej vojny 1. stupňa, podľa odôvodnenia vyznamenania ho dostal za bojový čin z 4. apríla 1945 pri Brezovej pod Bradlom, pri ktorom padol.

 • Zura Ljevanovič Čivadze (Зура Леванович Чивадзе, niekde Zurab, Зураб) sa narodil v roku 1921 v Gruzínsku v Tbilisi (Грузинская ССР, г. Тбилиси). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1940-1 a opätovne v roku 1944. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Ljubov Aleksandrovnu Čivadze z Tbilisi. Naposledy slúžil v hodnosti staršieho seržanta ako veliteľ spojovacej čaty v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke ho v decembri 1944 vyznamenali medailou Za odvahu a pravdepodobne nedopatrením až dvakrát 4. a 25. decembra. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na juhozápadnom okraji Bukovej pri poslednom domčeku v spoločnom hrobe, 1. od severnej steny.
 • Viktor Semjonovič Filin (Виктор Семенович Филин) sa narodil v roku 1915 v Rusku pri meste Sudogda (Ивановская обл., Судогодский р-н). Do služby v Červenej armáde nastúpil v roku 1936-7, opätovne ho povolali v roku 1941. Ako kontaktnú osobu uviedol otca Semjona Ivanoviča Filina z osady Chrapovická 2. možno Chorpovická 2. (Судогодский р-н, ст. Храповицкая-2, 2-я Хорповицкая). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako kozácky jazdec - telefonista v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke ho vyznamenali medailou Za odvahu 18. novembra 1943. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na juhozápadnom okraji Bukovej pri poslednom domčeku v spoločnom hrobe, 2. od severnej steny.
 • Michail Fjodorovič Jefrjemov (Михаил Федорович Ефремов) sa narodil v roku 1922 v Rusku v osade Supruty pri obci Krapivna pri meste Ščokino (Тульская обл., Крапивенский р-н, с. Супруты, с. Крапивна, г. Щёкино). Do Červenej armády bol povolaný 2. novembra 1941. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Annu Semjonovnu Jefremovovú z osady Supruty. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako telefonista v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na juhozápadnom okraji Bukovej pri poslednom domčeku v spoločnom hrobe, 3. od severnej steny.

 • Pjotr Danilovič Šeljestjuk (Петр Данилович Шелестюк) sa narodil v roku 1924 na Ukrajine v osade Tušebin pri meste Rivne (Украинская ССР, Ровенская обл., Острожецкий р-н, с. Тушебин). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Mariju Pavlovnu Šelestjuk z obce Tušebin. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako kozácky jazdec v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho 3 km juhozápadne od Bukovej pri osamotenom domčeku severozápadne od kóty 363. Podľa mapky hrobu to bolo južne od spomenutej kóty.
 • Nikolaj Jemeľjanovič Gorjenjekin (Николай Емельянович Горенекин, niekde Gorjenikin, Гореникин) sa narodil v roku 1903 v Rusku v meste Jessentuki (Ставропольский край, г. Ессентуки). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1941. Spočiatku slúžil v 341. streleckej divízii, od 17. mája 1942 zostal nezvestný. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Marfu Saveľjevnu Gorjenekinovú z mesta Jessentuki. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako kozácky jazdec v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho 3 km juhozápadne od Bukovej pri osamotenom domčeku severozápadne od kóty 363. Podľa mapky hrobu to bolo južne od spomenutej kóty.

 • Abduraš Bajdjeľdinov (Абдураш Байдельдинов) sa narodil v roku 1911 v Kazachstane v meste Akmolinsk, dnes Astana (Казахская ССР, Акмолинская обл., г. Акмолинск). Čas, kedy bol do Červenej armády povolaný, sa v materiáloch uvádzal rôzne rokmi 1941, -2, -3. V zostave 183. gardového delostrelecko-mínometného pluku 10. gardovej jazdeckej divízie bol 15. septembra 1943 vyznamenaný medailou Za odvahu, 29. marca 1944 Radom slávy 3. stupňa a 6. augusta 1944 opäť medailou Za odvahu. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Kuľvaj Bajdeľdinovovú z Akmolinska. Naposledy slúžil ako veliteľ zbrane (76 mm kanónov) v hodnosti slobodníka v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na Bukovej zo severozápadnej strany kostola v dvojhrobe z východnej strany.
 • Grigorij Andrjejevič Pogrješčak (Григорий Андреевич Погрещак) sa narodil v roku 1923 na Ukrajine v obci Rodjansk dnes pravdepodobne Knjažja Krinyca (Винницкая обл., Крыжопольский р-н, с. Родянск; ukr. Крижопіль, Княжья Криница). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1944. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Mariju Aljeksandrovnu Pogrješčak z Rodjansku. Naposledy slúžil v hodnosti seržanta ako delostrelec v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na Bukovej zo severozápadnej strany kostola v dvojhrobe zo západnej strany.

 • Grigorij Romanovič Loginov (Григорий Романович Логинов) sa narodil v roku 1926 v Rusku v osade Osoka pri meste Kuzovatovo (Ульяновская обл., Жадовский р-н altern Кузоватовский р-н, с. Осока). Do Červenej armády bol povolaný 17. novembra 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol otca Romana Romanoviča Loginova z Osoky. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 183. gardovom delostrelecko-mínometnom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 6. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho západne od obce Buková u cesty, podľa mapky neďaleko Božej muky.

Na vrchu Záruby pochoval 5 vojakov 40. gardový jazdecký pluk 10. gardovej jazdeckej divízie. Veliteľom pluku bol podplukovník Makarov (pravdepodobne Vladimir Nikolajevič, Владимир Николаевич Макаров). V materiáloch pamyat-naroda.ru je miesto označené podľa súdobých máp ako Ostrý vrch - kóta 761. Dá sa predpokladať, že vojaci na tomto mieste aj zahynuli. Podľa zápisu na poľnej mapke traja vojaci tu boli pochovaní v spoločnom hrobe, dva hroby boli samostatné.

 • Jakov Rodionovič Volynjec (Яков Родионович Волынец) sa narodil v roku 1914 na Ukrajine pri obci Novopoltavka na majeri Zarja v Záporožskej oblasti (Украинская ССР, Запорожская обл., Черниговский р-н, Н.-Полтавский с/с, х. Заря). Do Červenej armády ho pozvali v roku 1941. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Jefrošnu Arseťjevnu Volynec z majera Zarja. Bol účastníkom bojov v Bessarábii a pri Vinnycji v roku 1941, na Kryme a pri Melitopoli v roku 1943, pri Odese, v Bielorusku a Maďarsku v roku 1944. 20. marca 1944 pri Odese bol ranený. Naposledy slúžil v hodnosti slobodníka ako veliteľ guľometného oddielu v 40. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke obdržal trikrát medailu Za odvahu 8. augusta 1944, 14. októbra 1944 a 1. februára 1945. Zo stavu armády ho vyradili 5. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v samostatnom hrobe 4 km južne od Bukovej na južnom svahu kóty 761.
 • Semjon Archipovič Sičko (Семен Архипович Сичко) sa narodil v roku 1906 na Ukrajine v meste Kotovsk (Украинская ССР, Одесская обл., Котовский р-н, г. Котовск). Do Červenej armády ho povolali v roku 1944. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Oľgu Maksimovnu Sičko z Kotovska. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 40. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v samostatnom hrobe 4 km južne od Bukovej na východnom svahu Ostrého vrchu.
 • Kuzma Jakovljevič Gorbačev (Кузьма Яковлевич Горбачев) sa narodil v roku 1907 v Rusku asi pri meste Lopatino pri Penze (Саратовская обл., Лопатинский р-н). Do Červenej armády ho povolali v meste Azov (Азовский РВК). Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Jevgeniju Archipovnu Gorbačevovú z majera Vološino pri Azove. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 40. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 5. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho 4 km južne od Bukovej na východnom svahu Ostrého vrchu, kóta 761 v spoločnom hrobe.
 • Semjon Šabanovič Turlin (Семен Шабанович Турлин) sa narodil v roku 1904 v Turkménsku v meste Tedžen (Туркменская ССР, Ашхабадская обл., Тедженский р-н, г. Теджен). Do Červenej armády ho povolali v roku 1941. Čas od 12. augusta 1942 do 24. augusta 1944 strávil v zajatí v rumunskom lágri. Ako kontaktnú osobu uviedol otca Šabana Chasymoviča Turlina, v neskoršej dobe manželku Avd. Petrovnu Turlin, oboch z Tedženu. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 40. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho južne od Bukovej na východnom svahu Ostrého vrchu v spoločnom hrobe.
 • Sergej Jefrjemovič Rjezinkin (Сергей Ефремович Резинкин, niekde Razinkin, Rozinkin, Разинкин, Розинкин) sa narodil v roku 1924 v Rusku v meste Armavir (г. Армавир). Do Červenej armády ho povolali v roku 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Jefrosinu Jegorovnu Rjezinkinovú z Armaviru. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 40. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke zostal načas nezvestný od 15. októbra 1944. Zo stavu jednotky ho vyradili 4. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho južne od Bukovej na východnom svahu Ostrého vrchu v spoločnom hrobe.

Podľa materiálov z portálu pamyat-naroda.ru 42. gardový jazdecký pluk 10. gardovej jazdeckej divízie pochoval na Bukovej 17 alebo 20 vojakov nižších hodností. Veliteľom pluku, zvaného kozácky, bol podplukovník Michail Ivanovič Vjedješin (* 1907, Михаил Иванович Ведешин). V máji ho nahradil podplukovník Sadrik Nurovič Giľmanov (* 1909, Садрик Нурович Гильманов, niekde Nurutdinovič, Нурутдинович). Na rozdiel od iných bol výkaz strát tohto pluku s poľnými mapkami hrobov na portáli uložený v nižšom rozlíšení, pod hranicou čitateľnosti. Pluk pochoval svojich vojakov na viacerých miestach obce. V troch prípadoch nemusí byť miestom hrobu obec Buková, v iných dvoch prípadoch je rozdielne popísaná lokalita v obci. Vojaci tohto pluku zomreli cca týždeň po prechode frontu obcou, nevieme na ktorom mieste. Prečo ich pochovávali práve na Bukovej nevieme vysvetliť.

 • Bajedžan Džumikov (Баеджан Джумиков, niekde Boldžan, Болджан) sa narodil v roku 1912 v Turkménsku v meste Ašchabad (Туркменская ССР, г. Ашхабад). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v ruskom meste Barnaul (Барнаульский РВК). Ako kontaktná osobu uviedol manželku Nurd. Džunikovovú z Ašchabadu. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na južnej strane cesty na východnom konci Bukovej.
 • Ivan Samojlovič Golovko (Иван Самойлович Головко) sa narodil v roku 1918 v Rusku v obci Rodnikovskaja pri meste Kurganinsk (ст. Родниковская, Курганинский район, Краснодарский край). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Kurganinsku (Курганинский РВК). Naposledy slúžil v hodnosti staršieho seržanta ako veliteľ jazdeckého oddielu v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na južnej strane cesty na východnom konci Bukovej.
 • Nikolaj Grigorjevič Guba (Николай Григорьевич Губа) sa narodil v roku 1926 v Rusku v Kuščovskom regióne (Краснодарский край, Кущевский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v meste Kuščovskaja (Кущёвская). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na južnej strane cesty na východnom konci Bukovej .
 • Pjotr Pavlovič Pjetrov (Петр Павлович Петров) sa narodil v roku 1922 v Kirgizsku v meste Prževaľsk dnes Karakol (Киргизская ССР, Иссык-Кульская обл., г. Пржевальск, Каракол). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Prževalsku. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na južnej strane cesty na východnom konci Bukovej.

 • Aljeksandr Semjonovič Bričak (Александр Семенович Бричак) sa narodil v roku 1908 na Ukrajine pri meste Tatarbunari (Бессарабия, Татарбунарский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Tatarbunari. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na severnej strane cesty na východnom konci Bukovej.
 • Pjotr Antonovič Zubovjenko (Петр Антонович Зубовенко) sa narodil v roku 1921 na Ukrajine pri meste Emilčino (Украинская ССР, Киевская обл., Эмильчинский р-н; ukr. Ємільчине). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Emilčine. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 9. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na severnej strane cesty na východnom konci Bukovej.

 • Anatolij Vasiľjevič Konovalov (Анатолий Васильевич Коновалов) sa narodil v roku 1926 v Rusku v Baškirskej republike v osade Pobeda pri meste Krasnousoľskij (Башкирская АССР, Гафурийский р-н, д. Победа, г. Красноусольский). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1943 a opätovne 17. novembra 1943, keďže od júna bol zo stavu armády vyradený z dôvodu nezvestnosti. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Aljeksandru Konovalovovú z osady Michajlovka pri meste Krasnousoľskij (Михайловка), neskôr otca Vasilija Stepanoviča Konovalova z osady Archangeľskoje pri meste Krasnousoľskij (с. Архангельское). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho severovýchodne od Bukovej v lese pri poli.

 • Viktor Fjodorovič Mitrofanov (Виктор Федорович Митрофанов) sa narodil v roku 1926 v Rusku pri obci Kurmyš (Горьковская обл., Курмышский р-н). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Motrej Michajlovnu Mitrofanovovú z osady Roslovka pri obci Kurmyš (с. Рословка). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Ako obsluhujúci ľahkého guľometu bol 23. februára 1945 vyznamenaný medailou Za odvahu za bojový čin z 15. decembra 1944. Zo stavu jednotky ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho pri Bukovej v lese na južnom brehu potoka.
 • Kadyr Orazbjerdjajev (Кадир Оразбердяев, niekde Orazbjerdijev, Оразбердиев) sa narodil v roku 1923 v Turkménsku v obci Čapajev v Kirovskom okrese (Туркменская ССР, Ашхабадская обл., Кировский р-н, Чапаев с/с; Кировск dnes Бабадайхан). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1943. V decembri 1944 zostal nezvestný. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho pri Bukovej v lese na južnom brehu potoka.
 • Semjon Konstantinovič Šibardin (Семен Константинович Шибардин) sa narodil v roku 1925 na Ukrajine v osade Vesenyj Trud v býv. Ivanovskom okrese (Украинская ССР, Херсонская обл., Ивановский р-н, с. Весеный Труд). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1942. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Darju Grigorjevnu Šibardinovú z osady Semjonovskij v Ivanovskom okrese (Семеновский с/с.). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 8. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho pri Bukovej v lese na južnom brehu potoka. Posmrtne mu udelili medailu Za odvahu za bojový čin z 2. apríla 1945 pri Trnave.
 • Kaľča Tasbulatov (Кальча Тасбулатов, niekde Keľča, Kajša, Кельча, Кайша) sa narodil v roku 1918 v Kazachstane v Bajganinskom alebo Temirskom okrese v osade č. 12 (Казахская ССР, Актюбинская обл., Байганинский р-н, село/аул № 12). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1942 komisariátom v meste Temir. Ako kontaktnú osobu uviedol brata Bajtabaja Tasbulatova z kolchozu Džambul v Bajganinskom okrese (к-з Джамбул; možno Žambyl pri meste Temir, kaz-rus. к-з Жамбыл, Темір). Naposledy slúžil v hodnosti seržanta ako veliteľ jazdeckej čaty v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke mu 22. februára 1945 udelili medailu Za odvahu a posmrtne obdržal Rad Červenej hviezdy. Zo stavu ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho pri Bukovej v lese na južnom brehu potoka.

 • Ivan Pjetrovič Klimjenko (Иван Петрович Клименко) sa narodil v roku 1925 v Rusku v býv. Nagutskom okrese (Ставропольский край, Нагутский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom obce Nagutskoje (Нагутское). Naposledy slúžil ako veliteľ jazdeckej čaty v hodnosti mladšieho seržanta v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na hlavnej ulici obce Buková.

 • Jemjeľjan Nikolajevič Bocu (Емельян Николаевич Боцу) sa narodil v roku 1925 na Ukrajine v Suvorovskom okrese (Украинская ССР, Измаильская обл., Суворовский р-н). Do Červenej armády bol povolaný v meste Suvorovo; dnes Bessarabskoje (Суворове, Бессарабское). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na hlavnej ulici obce Buková.
 • Bronjeslav Stanislavovič Kljusko (Бронеслав Станиславович Клюско) sa narodil v roku 1925 na Ukrajine pri meste Radomyšľ (Украинская ССР, Житомирская обл., Радомышльский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Radomyšli. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na hlavnej ulici obce Buková.
 • Anatolij Grigorjevič Matjuškin (Анатолий Григорьевич Матюшкин) sa narodil v roku 1924 v Rusku v Mordovskej republike v osade Lesnaja Sazonovka pri meste Kovylkino (Мордовская АССР, с. Лесная Сазоновка, г. Ковылкино). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1942 komisariátom v obci Rybkino (Рыбкинский РВК). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na hlavnej ulici obce Buková.

V prípade dvoch vojakov je rozdielne popísaná lokalita miesta hrobov v obci Buková.

 • Nikolaj Michajlovič Jankovskij (Николай Михайлович Янковский) sa narodil v roku 1908 na Ukrajine v býv. Kozinskom okrese (Украинская ССР, Ровенская обл., Козинский р-н). Do Červenej armády bol povolaný v roku 1944. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke ho 23. februára 1945 ocenili medailou Za odvahu. Zo stavu ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Podľa záznamu z výkazu strát pluku ho pochovali pri Bukovej v lese na južnom brehu rieky. Podľa nákresu poľnej mapky hrobu bol pochovaný pri ceste východne od obce.
 • Tolip Nurjevič Sytnikov (Толип Нурьевич Сытников) sa narodil v roku 1926 v Rusku v Baškirskej republike v Janaulskom okrese (Башкирская АССР, Янаульский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v meste Janaul (Янаульский РВК). Ako kontaktnú osobu uviedol matku Rabiju Sytnikovovú z osady Vojady pri obci Karman-Aktau pri meste Janaul (Вояды, Карман-Актау, Янаул). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Podľa záznamu z výkazu strát pluku ho pochovali ho na hlavnej ulici obce Buková. Podľa nákresu poľnej mapky hrobu bol pochovaný pri ceste východne od obce.

V prípade troch vojakov bola podľa poľnej mapky pohrebiskom obec Buková, ale podľa záznamu vo výkaze strát pluku to bola iná obec.

 • Ivan Samojlovič Sarajev (Иван Самойлович Сараев) sa narodil v roku 1912 na Ukrajine pri obci Krasnokutsk pri Charkove (Украинская ССР, Харьковская обл., Краснокутский р-н). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v Krasnokutsku (Краснокутский РВК) alebo 13. decembra 1943 v meste Dnipro (Днепропетровский ГВК). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Posmrtne mu udelili medailu Za odvahu za bojové úlohy v skupine ženistov na rieke Váh.
  Miesto pochovania vojaka je sporné. Podľa záznamu z výkazu strát ho pochovali v poli 200 metrov severne od moravskej obce Mikučice, kde si pluk zriadil pohrebisko pre viacero svojich vojakov. Zachovala sa však poľná mapka hrobu vojaka, podľa jej nákresu bol pochovaný pri ceste východne od obce Buková.

 • Vasilij Pjetrovič Njestjer (Василий Петрович Нестер) sa narodil v roku 1918 na Ukrajine v Borodinskom okrese (Украинская ССР, Измаильская обл., Бородинский р-н; ukr. Ізмаїл, Бородіно). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v obci Borodino (Бородинский РВК). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 5. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji.
  Miesto pochovania vojaka je sporné. Podľa výkazu strát pluku ho pochovali pri zámku v Smoleniciach. Zachovala sa však poľná mapka hrobu vojaka, podľa popisku na nej bol pochovaný 200 metrov západne od obce Buková. Podľa nákresu to bolo pri Božej muke, ktorá stála v tej dobe ešte mimo intravilánu.

 • Pjotr Kuzmič Gubarjev (Петр Кузьмич Губарев) sa narodil v Rusku v Karačajsko-čerkeskej republike (Черкесская АО, г. Черкасск). Do Červenej armády bol povolaný komisariátom v meste Čerkessk (Черкесский РВК). Naposledy slúžil v hodnosti staršieho seržanta ako veliteľ jazdeckej čaty v 42. gardovom jazdeckom pluku 10. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. alebo 5. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji.
  Pravdepodobne ide o rovnakého vojaka, ktorý bol zapísaný pod menom Pjotr Kuzmič Gubyrjev (Петр Кузьмич Губырев). Narodil sa v roku 1908, bol ženatý, žil v meste Čerkessk, kde ho povolali do služby v Červenej armáde v roku 1941. V hodnosti staršinu bol v zostave 562. gardového streleckého pluku 165. streleckej divízie do konca júna 1944.
  Miesto pochovania vojaka je sporné. Podľa záznamu vo výkaze strát 42. gardového jazdeckého pluku ho pochovali pri zámku v Smoleniciach. Zachovala sa však poľná mapka hrobu vojaka, podľa popisku na nej bol pochovaný v centre obce Buková.

V obci Buková pochoval 6 vojakov v nižších hodnostiach 34. gardový jazdecký pluk 9. gardovej jazdeckej divízie. Veliteľom pluku bol podplukovník Ivan Ivanovič Boldyrjev (* 1908, Иван Иванович Болдырев). U vojakov tohto pluku poznáme miesto hrobu len tak, ako bolo popísané vo výkaze strát, na portáli pamyat-naroda.ru nie sú k dispozícii mapky hrobov vojakov.

 • Pavjel Afonasjevič Tichončuk (Павел Афонасьевич Тихончук) sa narodil v roku 1925 v Bielorusku v osade Aľmaniči v Pružanskom okrese (Брестская обл., Пружанский р-н, с. Альманичи). Do Červenej armády bol povolaný 29. júla 1944. Ako kontaktnú osobu uviedol otca Afonasija Archipoviča Tichončuka z obce Aľmaniči. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca z 34. gardového jazdeckého pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v obci Buková.
 • Konstantin Ivanovič Varlamov (Константин Иванович Варламов) sa narodil v roku 1926 v Rusku v Kljavlinskom okrese (Куйбышевская обл., Клявлинский р-н). Do Červenej armády bol povolaný 11. júna 1942. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Jevdokiju Vasiľjevnu Varlamovovú z osady Petrovka pri obci Staryj Maklauš pri meste Kljavlino (д. Петровка, с. Старый Маклауш, ст. Клявлино). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca z 34. gardového jazdeckého pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v obci Buková.
 • Nikolaj Ivanovič Krynin (Николай Иванович Крынин) sa narodil v roku 1926 v Rusku v meste Ipatovo (Ставропольский край, Ипатовский район, с. Ипатово). Do Červenej armády bol povolaný 14. marca 1944. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Jelenu Trofimovnu Kryninovú zo Sovchozu č. 22 pri Ipatove. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca z 34. gardového jazdeckého pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 2. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v obci Buková.
 • Grigorij Gavrilovič Jakovjenko (Григорий Гаврилович Яковенко) sa narodil v roku 1924 na Ukrajine v býv Zmijevskom okrese (Харьковская обл., Змиевский р-н; ukr. Зміїв). Do Červenej armády bol povolaný 25. februára 1942. Ako kontaktnú osobu uviedol tetu Polinu Pavlovnu Aršovovú zo sovchozu Donec pri obci Slobožanske (ukr. Донець, Слобожанське). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca ako obsluha ťažkého guľometu v 34. gardovom jazdeckom pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v obci Buková. Posmrtne ho vyznamenali medailou Za odvahu za bojový čin z 26. marca 1945 pri Dolnom Ohaji, kedy bol ranený.
 • Pavjel Vasiľjevič Sosnickij (Павел Васильевич Сосницкий) sa narodil v roku 1903 na Ukrajine v Pokrovskom okrese (Украинская ССР, Днепропетровская обл., Покровский р-н). Do Červenej armády bol povolaný 26. júna 1941. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Annu Fjodorovnu Sosnickú z obce Pokrovske pri meste Dnipro (ukr. Покровське). Naposledy slúžil v hodnosti mladšieho seržanta ako veliteľ jazdeckého oddielu z 34. gardového jazdeckého pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho na východnom okraji obce Buková; napravo od cesty pri osamotenom strome.
 • Aljeksej Grigorjevič Skorochodov (Алексей Григорьевич Скороходов) sa narodil v roku 1924 alebo 1925 v Rusku v obci Michajlovskoje v dnešnom Krasnogvardejskom okrese (Ставропольский край, Молотовский - Красногвардейский р-н, Михайловский с/с). Do Červenej armády bol povolaný 11. februára 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol otca Grigorija Pjetroviča Skorochodova z obce Michailovskoje. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka - kozáckeho jazdca ako radista v 34. gardovom jazdeckom pluku 9. gardovej jazdeckej divízie. V tejto jednotke ho 27. apríla 1944 ocenili medailou Za bojové zásluhy. Zo stavu jednotky ho vyradili 3. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v obci Buková.

 

Kamerové systémy