V dobe prevozu na Slavín koncom januára 1946 bolo v Senici exhumovaných štyristo tiel vojakov Červenej armády (presné číslo sme v dostupnej literatúre nenašli), z nich bolo 250 známych po mene, aj keď niekedy len čiastočne (s iniciálami). V tej dobe to bolo aj tak nadpriemerné percento známych mien v porovnaní s inými lokalitami západného Slovenska. Materiál k tejto práci bol spracovaný podľa dokumentov publikovaných na portáli pamyat-naroda.ru, ktorý má vlastný zoznam vojakov pochovaných na Slavíne s uvedením miesta pôvodného hrobu. Náš menný zoznam opravil chyby v lokalitách tohto zoznamu a prináša 416 mien vojakov (v čísle sú zarátaní aj dvaja civilní armádni zamestnanci), ktorí boli v Senici pochovaní.
Vysoký počet mŕtvych bol z dôvodu dlhodobého pôsobenia viacerých poľných nemocníc, ktoré si Červená armáda v meste zriadila. Prevažná až absolútna väčšina ranených vojakov do nich bola prevezená z územia Moravy. Vieme, kedy utrpeli zranenia, ale miesta, kde sa to stalo, poznáme len sporadicky z vyznamenaní. Veľká časť týchto vojakov bola z jednotiek, ktoré na Slovensku ani nebojovali a na Moravu prešli z Rakúska. Zdokumentovaný je prípad nadporučíka Smitjuka z 5. gardového tankového zboru, ktorý utrpel zranenie v Prahe 8. mája 1945 a po mesiaci zomrel až v senickej nemocnici. Takisto telá veľkého počtu vojakov, ktorí padli priamo v bojoch na Morave, druhovia z ich jednotiek previezli na pochovanie až do Senice, pretože tu už mali zriadené vlastné pohrebiská.
Práca prináša vojnové životopisné medailóny všetkých 416 vojakov. Pre rozsiahlosť sme ju rozdelili do viacerých samostatných častí podľa jednotlivých výkazov personálnych strát poľných nemocníc alebo bojových jednotiek. V rámci práce uvádzame aj kapitolku o vojakoch, o ktorých sa mylne predpokladalo, že ich v Senici pochovali.
Pohrebiská Červenej armády v Senici
Vo výkazoch personálnych strát boli pri menách vojakov zapísané aj miesta ich hrobov, niekedy aj presná lokalita. Len niektoré výkazy boli doplnené poľnými mapkami pohrebísk, ktoré si jednotky zhotovili. Najväčšie pohrebisko v Senici si Červená armáda zriadila v susedstve mestského cintorína. Vyhradila na ňom priestory pre väčšinu poľných nemocníc. Pravdepodobne na ňom v niektorých prípadoch pochovali aj vojakov padlých v boji a ranených, ktorí neboli hospitalizovaní. Nepoznáme ale napríklad presné miesto, na ktorom pochovala takmer šesťdesiat vojakov poľná nemocnica ChPPG 4366. Predpokladáme, že to bolo na spoločnom mieste na tomto pohrebisku. V priestore obsadených kasární si Červená armáda vybudovala Vojennyj gorogok a v ňom pri hlavnej ceste pochovávala takmer výlučne iná veľká poľná nemocnica SEG 2430.
Na námestí pri katolíckom kostole viacero jednotiek pochovalo svojich vojakov, ktorí padli priamo v boji. Pre vyznačenie hrobov pre vlastnú potrebu mali pripravené poľné mapky mesta, na ktorých z ťažko pochopiteľných dôvodov nebol zaznačený katolícky kostol (pri prechode frontu bol ťažko zbombardovaný), ale symbolmi kostola boli vyznačené len evanjelický kostol a synagóga. Potom sa stalo, že hroby na mapke boli omylom vyznačené pri synagóge. Ako príklad poslúži obdobná mapka hrobu kapitána Jermakova, na ktorej je sprievodný popis hrobu na námestí pri kostole. Podľa mapiek bola skupina vojakov 36. gardového jazdeckého pluku pochovaná pri evanjelickom kostole. Veľká skupina vojakov z rôznych jednotiek bola pochovaná v sade fabriky (pri Dolných Surovinách) dva-tri kilometre južne od mesta. Pri niektorých popisoch bol však uvedený len sad fabriky, nevieme s určitosťou povedať, že ide o rovnaké miesto. Ojedinelý skupinový hrob bol pri ceste na východe mesta a individuálne hroby vojaka pri ceste na západe mesta a u tehelne pri Dolných Surovinách. V obciach, ktoré sa v dobe socializmu stali mestskými časťami Senice, bol podľa dostupných materiálov pamyat-naroda.ru pochovaný len jeden vojak; v Čáčove na cintoríne. Vo veľkom čísle však presné miesta hrobov nepoznáme, pretože ich lokality zapísali buď len názvom mesta alebo všeobecne len ako mestský či občiansky cintorín, ktorého súčasťou bolo aj vyššie spomenuté nemocničné pohrebisko Červenej armády.