Obec Koválovec bola oslobodená 9. apríla 1945. Podľa materiálov dostupných na portáli pamyat-naroda.ru zostalo v Koválovci po prechode frontu pochovaných osem vojakov Červenej armády.
Pri kostole v obci bol pochovaný dôstojník z 4. gardového delostreleckého pluku 1. gardovej paradesantnej brigády.

 • Andrjej Vasiľjevič Gusev (Андрей Васильевич Гусев) sa narodil v roku 1915 v Rusku v osade Jablonový Háj pri obci Ivantejevka (Саратовская область, Ивантеевский район, село Яблоновый Гай). V Červenej armáde slúžil od októbra 1940. Ako veliteľ palebnej čaty v hodnosti poručíka v 406. delostreleckom pluku 116. streleckej divízie bol vyznamenaný medailou Za odvahu (1943). Raz bol ranený 28. októbra 1943. Ako kontaktnú osobu uviedol matku Matrenu Nikiforovnu Gusevovú z Jablonového Hája. Naposledy slúžil v hodnosti poručíka ako veliteľ palebnej čaty v 4. gardovom delostreleckom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie. V nej bol v roku 1944 vyznamenaný Radom Červenej hviezdy. Zo stavu jednotky ho vyradili 10. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci z ľavej strany vchodu do ohrady kostola.

V Koválovci bolo pochovaných na jednom mieste sedem vojakov v seržantských a nižších hodnostiach z 3. gardového paradesantného pluku 1. gardovej paradesantnej divízie. Podľa textu poľnej mapky to bolo na cintoríne, ale miesto pochovania je na nej zakreslené severozápadne od kostola. Či to bol omyl v zakreslení alebo sa cintorínom myslel poľný plukový cintorín, nevedno. K mapke bol priradený zoznam pochovaných vojakov s popisom miesta hrobu. Vojaci boli pochovaní v dvoch radoch. Nevieme, či ich telá boli uložené v samostatných hroboch alebo v jednej hrobovej jame.

 • Aljeksandr Pachomovič Balmatkov (Александр Пахомович Балматков) sa narodil v roku 1923 v Bielorusku v obci Dolgoje (Белорусская ССР, Могилевская обл., Чериковский р-н, с. Долгое; biel. Магілёў, Чэрыкаў, Доўгае). Do Červenej armády bol povolaný 27. septembra 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil otca Pachoma Taraseviča Balmatkova z osady Malá Čeremšamka pri meste Kolyvaň v Rusku (Колыванский р-н, деревня Малая Черемшанка). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako strelec v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie. Zo stavu jednotky bol vyradený 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 1. rad, 1. sprava.
 • Aljeksej Ivanovič Bykov (Алексей Иванович Быков ) sa narodil v roku 1915 v Rusku v obci Veľké Bolondino pri Čeľjabinsku (Челябинская обл., Сосновский р-н, с. Большое Баландино). Na základnú vojenskú službu nastúpil v roku 1936. Do Červenej armády bol povolaný v júni 1941. Do konca roka 1944 bol dvakrát ranený a dva mesiace strávil v zajatí. Ako kontaktnú osobu uviedol manželku Zinaidu Nikolajevnu Bykovovú z Veľkého Balandina. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako strelec v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie, do ktorej bol preradený od 10. januára 1945 a opakovane od 5. marca 1945. Zo stavu jednotky bol vyradený 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 1. rad, 2. sprava.
  V niektorých rukou písaných materiáloch sa dá jeho meno prečítať aj ako Bočkov (Бочков). Z tohto dôvodu je možné vojaka nájsť v materiáloch pamyat-naroda.ru duplicitne priradeného do obce Koválovec pod oboma menami.
 • Vasilij Jakovljevič Stojanov (Василий Яковлевич Стоянов) sa narodil v roku 1923 v Rusku v meste Rostov pri Jaroslavli. Do Červenej armády bol povolaný v marci 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil manželku Nadeždu Andrjejevnu Stojanovovú z obce Konstantynivka pri Novomirhorode na Ukrajine. Naposledy slúžil v hodnosti seržanta ako zástupca veliteľa čaty v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie, do ktorej bol zaradený od 9. marca 1945. Zo stavu jednotky bol vyradený 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 1. rad, 3. sprava.
 • Matvej Josifovič Chodnickij (Матвей Иосифович Ходницкий) sa narodil v roku 1909 na Ukrajine pri meste Vinnycja. Do Červenej armády bol povolaný v roku 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil manželku Mariju Astafjevnu Chodnickú z Vinnycje. Naposledy slúžil v hodnosti seržanta ako veliteľ oddielu v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie. Zo stavu jednotky bol vyradený 11. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 1. rad, 4. sprava.
  V zostave 3. gardového paradesantného pluku bol už počiatkom jari 1944 vojak s podobným menom Michail Josifovič Chadnickij (Михаил Иосифович Хадницкий), ktorého do Červenej armády povolali v júli 1941. V hodnosti vojaka roty protitankových kanónov (76 mm) ho vyznamenali medailou Za bojové zásluhy. Na iných miestach pamyat-naroda.ru sa vojak s rovnakým menom už nespomína, mohlo by ísť o mylne zaznamenané meno. S Matvejom Chodnickým ho spája rok narodenia, miesto vojenského úradu vo Vinnycji a rovnaká vojenská jednotka; mohlo by sa jednať o tú istú osobu.
 • Ivan Semjonovič Karvackij (Иван Семенович Карвацкий) sa narodil v roku 1904 na Ukrajine pri meste Kamenec-Podolskij (Каменец-Подольская обл.; ukr. Кам'янець-Подільський). Do Červenej armády bol povolaný v marci 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil manželku Annu Anufrijevnu Karvackú z obce Zelené Kurilovce pri meste Stará Ušicja (ukr. Зелені Курилівці, Стара Ушиця). Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako strelec v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie, do ktorej bol zaradený od 9. marca 1945. Zo stavu jednotky bol vyradený 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 2. rad, 1. sprava.
 • Vasilij Pjotrovič Zujkov (Василий Петрович Зуйков) sa narodil v roku 1925 v Rusku v Moskve. Do Červenej armády bol povolaný v októbri 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil otca Pjotra Vasiľjeviča Zujkova z obce Krasnoznamensk pri Moskve. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako guľometčík v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie. Zo stavu jednotky bol vyradený 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 2. rad, 2. sprava.
 • Pavjel Semjonovič Žarkov (Павел Семенович Жарков) sa narodil v roku 1907 v Rusku v Saratovskej oblasti. Do Červenej armády bol povolaný v marci 1944. Ako kontaktnú osobu nahlásil manželku Oľgu Ivanovnu Žarkovovú, ktorá žila na Ukrajine v oblasti mesta Kamenec-Podolskij v obci Antoniny. Naposledy slúžil v hodnosti vojaka ako guľometčík v 3. gardovom paradesantnom pluku 1. gardovej paradesantnej divízie, do ktorej bol zaradený od 9. marca 1945. Zo stavu jednotky bol vyradený 12. apríla 1945 z dôvodu smrti v boji. Pochovali ho v Koválovci; 2. rad, 3. sprava.

 

Kamerové systémy