Pekná myšlienka každoročne pripomínať osobnosti záhorského regiónu vznikla v Senici v spolupráci mesta a recesistickej spoločnosti Záhorácka sebjestačňí svojpomocňí republika. Pripomienka osobností zhmotnená na exteriérovej stene pri Dome kultúry v podobe ozubených koliesok sa prvýkrát realizovala v roku 2015. Prvou osobnosťou sa stala Mária Kráľovičová, ešte v ten rok pribudla Jana Kocianová. V ďalších rokoch sa organizátorom darilo vyhlásiť po dve osobnosti v rovnakom čase.

2015:
Herečka Mária Kráľovičová (*Čáry) získala v roku 1979 titul Národná umelkyňa.
Speváčka Jana Kocianová (*Šaštín-Stráže) bola populárnou najmä v 70-tych a začiatku 80-tych rokov minulého storočia. Dvakrát vyhrala zlatú Bratislavskú lýru.

2016:
Predčasne zosnulá dramatička Anna Gamanová sa venovala amatérskemu divadlu mladých.
Textár Pavol Braxatoris (*Senica) svojimi veršami ozdobil slávne šlágre Gejzu Dusíka ako Rodný môj kraj, Dedinka v údolí, Marína a ďalšie.

2017:
Džokej Jaroslav Brečka (*Myjava) vyhral v roku 1992 Veľkú pardubickú steeplechase na koni Quirinus z PD Senica.
Výtvarník Ján Mudroch (*Sotina) sa venoval figurálnej maľbe a kresbe. Po smrti získal ocenenie Národný umelec.

2018:
Hokejista Žigmund Pálffy (*Skalica) bol členom reprezentačného tímu SR, ktorý získal vo Švédsku v roku 2002 titul Majstra sveta.
Básnik Pavol Stanislav Pius (*Nemčiňany) vydal dve desiatky básnických zbierok.

2019:
Ján Náhlik (*Ružomberok) založil v roku 1942 v Senici s priateľmi turistami oddiel fotografov, ktorý v roku 1968 prijal názov Retina a existuje dodnes.

2020:
Učiteľ Vladimír Jamárik (*Kunov) sa amatérsky venoval archeologickému výskumu. Je autorom historických publikácií Neznáma Senica a Kunov 555.

 

Blízke pamätníky

Kamerové systémy