Na prietržskej kopanici U Rehušov sa ukrývali partizáni z Reptovho oddielu (v priebehu roka 1944) a od marca 1945 aj sovietski partizáni - utečenci z Vlasovovej armády. Na kopanici prebehli dve bojové stretnutia. Ján Repta s menšou časťou svojho partizánskeho oddielu sa tu ubytoval na prelome januára a februára 1945. Ku kopanici sa 7. februára priblížila skupina piatich gardistov, po prestrelke s partizánmi zostali dvaja mŕtvi, ďalší ušli. Ešte v ten deň sa na kopanicu vrátilo trestné komando nemeckých vojakov, gardistov a žandárov v počte asi 80 mužov. Partizáni ich očakávali v palebnom postavení, po ďalšom boji zostalo mŕtvych 5 gardistov a nemecký dôstojník. Partizáni nemali žiadne straty, len jedného raneného, ale kopanicu museli opustiť.
Na evanjelickom cintoríne v Prietrži je v spoločnom hrobe pochovaných 6 sovietskych partizánov, dezertérov z Vlasovovej armády, ktorí padli v boji 19. marca 1945.
Pamätník SNP na prietržských kopaniciach U Rehušov odhalili 10. septembra 1967. Jeho autorom bol sochár Vladimír Farár, ktorý sa osobne zúčastnil udalosti odhalenia. Pamätník pozostáva z konglomerátu duralamíniových trubiek, obopnutých medeným plastickým reliéfom. Hodnota diela bola v dobe svojho vzniku 150 tisíc korún. V noci z 30. na 31. júla 2010 zberači kovov demontovali plastiku, ktorú neďaleko ukryli pripravenú na odvoz. Našťastie bola objavená. Domáci si poškodený pamätník všimli a prehľadali okolie. Osem trubiek však zlodeji už predtým stihli odviezť. Pamätník bol opravený v roku 2012 nákladom 1000 € od anonymného darcu.
Pamätník SNP U Rehušov, in: www.obecprietrz.sk;
Ján Bzdúšek, Juraj Baran: Spomienky na Slovenské národné povstanie v podbradlianskom kraji, Brezová pod Bradlom 1995, str. 53