Do bojov v 1. svetovej vojne narukovalo 180 mužov zo Sološnice a 44 z nich sa už nikdy nevrátilo. Ich mená sú zvečnené na pomníku padlých, ktorý dala obec odhaliť 5. novembra 1931. Náklady na jeho postavenie si vyžiadali 6 tisíc korún, ktoré sa pokryli z verejnej zbierky. Dopravu pomníka (asi len zo železničnej stanice) zabezpečila svojimi autami delostrelecká posádka z Plaveckého Podhradia. Pomník odhalil jeho autor sochár Andrej Kováčik z Bratislavy, posvätil ho bratislavský kanonik Gejza Sűczy. Slávnosť bola spojená aj s vysvätením novej hasičskej striekačky (od firmy Jozefa Vystrčila z Telča za 17 tisíc korún) pred pomníkom. Pri slávnosti držali čestnú stráž delostrelci z Plaveckého Podhradia a miestni hasiči predviedli poplachové cvičenie.

 

BAKAN JOZEF
BARTEK JOZEF
DINUŠ FLOR.
DOBROVODSKÝ FERD.
DOBROVODSKÝ JÁN
ELIAŠ FERD.
FRANKL MÓRIC
FRÜHAUF JOZEF
HLAVATÝ DANIEL
HODEK FLOR.
HRNČIR ŠTEFAN

CHVILA FILIP
KAZIČKA JÁN
KAZIČKA JOZEF
KAZIČKA ŠTEFAN
KOČIŠEK ONDREJ
KOHÚT JOZEF
KOHÚT MATEJ
KOVÁR JOZEF
LISÝ PAVEL
MALEC ONDREJ
MRAČKA ŠTEFAN

MRVEC ŠTEFAN
NITSCHNEIDER JÁN
PETRIK MICHAL
POLÁK JÁN, ST.
POLÁK JÁN, ML.
POLÁK VENDELIN
POLÁK TEODOR
RÁCHAL BLAŽEJ
RUDAVSKÝ FRANT.
RUDAVSKÝ ONDREJ
SEDLÁK MARTIN

SMÁK FRANT.
SMÁK ONDREJ, ST.
SMÁK ONDREJ, ML.
ŠPERGL JÁN
ŠPERGL PAVEL
ŠPERGL VIT
ŠPOTÁK ŠTEFAN
TUSCHER URBAN
VANEK ONDREJ, ST.
VANEK ONDREJ, ML.
VRÁTNY FRANT.

 

Po roku 1945 na pomník pridali pamätnú tabuľu s menami padlých vojakov z obce v 2. svetovej vojne. Okolo roka 2010 bola na pomník umiestnená pamätná tabuľa s menami troch vojakov z Moldavska, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní obce v roku 1945. V roku 2021 dala obec pomník zrenovovať a pri tej príležitosti ho na podstavci doplnili kamennou tabuľou s upomienkou na autora a odhalenie pomníka.

 

Ferdinand Foltýnek: Sološnica, Sološnica 2007, str. 58-61;
Peter Brezina: Hasiči na Záhorí a myjavsko-brezovských kopaniciach 1875-2010, Senica, Skalica, Myjava, Malacky 2010, str. 190;
Kronika obce Sološnica 1931-1934 (pdf), in: solosnica.sk

Kamerové systémy