Zohor bol oslobodený 5. apríla 1945 vojakmi Červenej armády. Po prechode frontu bolo v obci pochovaných v dvoch hroboch celkovo 16 sovietskych vojakov, z toho jeden v hodnosti majora. Pri exhumácii a prevoze na Slavín vo februári 1946 ich mená neboli známe (Ján Dubovský: Proti fašizmu, Bratislava 1986, str. 174).
Na cintoríne v Zohore bol asi po roku 1981 vybudovaný pomník, venovaný dvom ruským vojakom, padlým pri oslobodzovacích bojoch. V uvedenom roku zhotovil pre pomník epoxidový reliéf sochár Alojz Drahoš. Podľa nápisu v ruskom jazyku by bol pomník nad hrobom, v ktorom odpočívajú dvaja ruskí vojaci.
ЗДЕСЬ |
V roku 2017 sa vykonala pomerne veľkorysá obnova pomníka. Inicioval ju Roman Šimoník, predseda OZ Zohor včera a dnes, ktorý bol zároveň koordinátorom všetkých vykonaných prác. S mierne pozmenenou koncepciou bol pomník nanovo vybudovaný a obložený leštenými kamennými doskami. Zhotovili preň novú dvojjazyčnú tabuľu s novým nápisom a repliku pôvodného reliéfu. Odhalili ho 19. mája 2018 za účasti zástupcov veľvyslanectiev Ruska a USA, slovenských ministerstiev, miestnej samosprávy a sochára Alojza Drahoša, autora novej formy pomníka.
С БЛАГАДАРНОСТЬЮ И ПОЧТЕНИЕМ МЫ S VĎAKOU A ÚCTOU SPOMÍNAME |
Roman Šimoník: Stavanie mostov porozumenia a dobrých vzťahov, in: Zohorský hlas, str. 12, 13