Major František Maxa (*1929), pilot stíhacieho bombardéra SU-7BM, vzlietol 20. novembra 1969 zo základne Náměšť nad Oslavou v štvorčlennej letke Suchojov, ktoré mali absolvovať ostré cvičenie na leteckej strelnici na Záhorí. Jeho stroj sa z neznámych príčin, uvažuje sa o technickej poruche v riadení stroja alebo o nešťastnom odraze cvičnej strely, zrútil a explodoval vo vojenských lesoch neďaleko Veľkých Levár. Účastníci bezprostrednej záchrannej akcie predpokladali, že pilot explóziu stroja nemohol prežiť a pátranie v ten deň s príchodom tmy odložili. Keď druhý deň našli telo pilota vo vzdialenosti 700 metrov od miesta pádu lietadla, objasnila sa pomerne krutá okolnosť, že zranený pilot po katapultáži žil ešte niekoľko hodín, ešte aj po ukončení pátrania. Udalosť tragickej smrti pilota F. Maxu po nespokojnosti rozčarovaných pilotov viedla v Československu k prehodnoteniu a zdokonaleniu záchranných akcií po leteckých nehodách.
Pomníček s komponentami havarovaného lietadla na mieste smrti Františka Maxu odhalili so 40-ročným odstupom 20. novembra 2009 v prítomnosti jeho manželky a dvoch z trojice detí.

Radim Špalek: Podplukovník in memoriam František Maxa, 23. 1. 2018, in: czechairforce.com; Juliána Bieliková: Prežil haváriu, zamrzol v lese, 28. 11. 2009, in: 1.pluska.sk

Ľuboš Ožvold (1981 - 2015), VO Záhorie
Blažej Michút († 1996), VO Záhorie
U Štachety, VO Záhorie
Kamerové systémy