Najznámejší slovenský básnik. Narodil sa vo Vyšnom Kubíne, zomrel v Dolnom Kubíne. V Budapešti zložil advokátske skúšky a v Námestove si v roku 1875 otvoril advokátsku prax. Jeho básnické prvotiny boli v maďarčine a nemčine. Prvýkrát použil pseudonym Hviezdoslav v roku 1877. Bol v umeleckom konflikte so staršou generáciou slovenských literátov.

Monumentálnu bronzovú sochu mu odhalili 26. decembra 1937 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Vtedy bola bližšie k národnému divadlu. Bola postavená najmä z iniciatívy amerických Slovákov združených v Slovenskej Lige. Na slávnosti odhalenia sa zišlo takmer 15 tisíc ľudí. Súťaž na pamätník vypísali už roku 1931. Nakoniec v ňom zvíťazil návrh sochárov Vojtecha Ihriského a Jozefa Pospíšila v spolupráci s architektom Júliom Lehockým. V ich pôvodnom návrhu mala byť však socha z talianskeho mramoru uprostred pôsobivého stĺporadia.

Rovnaká koncepcia pamätníka Hviezdoslava od sochárov Ihriského a Pospíšila sa realizovala v roku 1944 v Oravskom Podzámku. Podobnú koncepciu pamätníka so sediacim Hviezdoslavom vytvoril Fraňo Štefunko s architektom M. Oríškom v Námestove. Sochu odhalili v roku 1959.

 

Blízke pamätníky

Kamerové systémy