V roku 1847 založila antikvariát Josephina Bendinerová, ktorá sa neskôr vydala za Sigmunda Steinera. Odvtedy bol antikvariát v rukách Steinerovej rodiny až do obdobia Slovenského štátu, keď ho arizoval spisovateľ Ľudo Ondrejov. Antikvariát sa už v 19. storočí presťahoval na Ventúrsku ulicu. Počas 2. svetovej vojny 16 členov rodu Steiner zahynulo v koncentračných táboroch. V roku 1991 Selma Steinerová obnovila činnosť antikvariátu v prenajatých priestoroch na Ventúrskej ulici (a aj keď sa obchod potom dvakrát presťahoval, ulicu pritom nezmenil).
Pamätnú tabuľu pripomínajúcu založenie antikvariátu a holokaust rodiny Steiner odhalili 17. júna 2012 jej potomkovia Cvi Steiner so sesternicou Lýdiou Piovarcsyovou na fasáde budovy, kde mával obchod sídlo (v susedstve dnešného pôsobiska).
V ten istý deň odhalili členom rodiny Steiner a židovským lekárom, ktorí zahynuli počas holokaustu pamätnú tabuľu v stupavskej synagóge a tiež posvätili náhrobok Selmy Steinerovej na ortodoxnom cintoríne v Bratislave.

Použitá literatúra: Teddy Pasternák: Odhalenie pamätnej tabule rodine Steinerovcov, in: pressent.topsi.sk

 

Blízke pamätníky

Kamerové systémy