Pri prechode frontu cez Malé Karpaty boli ťažko ranení ruskí vojaci Ivan Semjonovič Gorjunov (*1916, Иван Семёнович Горюнов) a Nikolaj Ivanovič Jefimuškin (*1915, Николай Иванович Ефимушкин). Zahynuli 4. apríla 1945. Na mieste ich smrti, alebo dočasného hrobu v chotári Záhorskej Bystrice sa zachoval pomník až do dnešnej doby. Bolo to opustené miesto, koncom 60-tych rokov si v jeho blízkosti vybudoval prístrešok tramp, prezývaný Starý Rus. Tramp sa o pomník staral a dostal ho do povedomia verejnosti. V 70-tych rokoch sa začalo miesto upravovať o prístupové cesty, lavičky a zastrešené priestory pre okázalé návštevy. Trampi sa radšej odsťahovali a ich chatky boli odstránené.
V roku 1984 spolu s úpravou celkového okolia odhalili vojakom nový dôstojný pomník, pre ktorý sa vžilo pomenovanie Malý Slavín. Je z nahrubo opracovanej žulovej skaly, dopĺňa ho tabuľa z čierneho mramoru s nápisom v azbuke. Súčasťou pamätného miesta je aj prameň, upravený už v roku 1981 a pomenovaný menami vojakov Ivanova a Nikolajevova studnička. Po roku 1989 zmizla z pomníka červená hviezda a celý areál spustol. V auguste 1996 vandali rozbili mramorovú tabuľu na pomníku. Ešte v tom roku areál zrekonštruovali a osadili náhradnú pamätnú tabuľu, bohužiaľ s chybnými údajmi. V roku 2015 pomník opätovne zrenovovali a opatrili pamätnou tabuľou s opraveným nápisom.
I. S. Gorjunov sa narodil v roku 1916 v osade Gurjevka (Гурьевка) v Kučkinskom rajóne (Кучки) Penzskej oblasti (Пенза). N. I. Jefimuškin sa narodil v roku 1915 dedine Kanasajevo (Канасаево) v Nikolajevskom rajóne (Николаевка) Uľjanovskej oblasti (Ульяновск). Obaja vojaci, príslušníci samostatnej trestnej roty (63. OŠR) 7. gardovej armády, padli 4. apríla. Ak boli pochovaní na mieste Malého Slavína, bolo to pravdepodobne len niekoľko dní. Rota si zariadila pochovanie svojich vojakov na cintoríne v Marianke, obec bola oslobodená od 4. apríla. Vo výkaze strát roty medzi 1. a 8. aprílom je okrem Gorjunova a Jefimuškina uvedených ďalších 5 vojakov roty, ktorí padli 6. a 8. apríla a u všetkých je uvedené miesto pochovania cintorín v Marianke. Telá všetkých siedmych vojakov boli exhumované a prenesené na Slavín.

 

Katarína Miklovičová: História nás nepustí (rozhovor s Janou Hamšíkovou pracovníčkou MÚOP) Račiansky výber 4/2010, str. 8-9;
Zdeno Dočkal Brčko: Údolia nestíchli - Dejiny trampingu na Slovensku, in: ztrp.sk;
pamyat-naroda.ru

Pietne miesto Loky, Záhorská Bystrica - Lesanka
Padlým v 2. svetovej vojne, Záhorská Bystrica
SNP, Ul. Československých tankistov
Pius X., Nám. Pia X.
Pomník padlých, Záhorská Bystrica
Anton Prvonič (1915 - 1944), Pútnická 48
Kamerové systémy