Pri oslobodzovacích bojoch boli ťažko ranení ruskí vojaci Ivan Semjonovič Gorjunov (*1916, Иван Семёнович Горюнов) a Nikolaj Ivanovič Jefimuškin (*1915, Николай Иванович Ефимушкин). Boli z rôznych jednotiek, zahynuli 4. apríla 1945 pri prevoze a pochovali ich spoločne v lese nad Račou. Nad hrobom mali od konca vojny drobný pomníček. Miesto bolo opustené. Koncom 60-tych rokov si v blízkosti vybudoval prístrešok tramp, prezývaný Starý Rus, ktorý začal pomník udržiavať a dostal ho do povedomia verejnosti. V 70-tych rokoch sa začalo miesto upravovať o prístupové cesty, lavičky a zastrešené priestory pre okázalé návštevy. Trampi sa radšej odsťahovali a ich chatky boli odstránené.
V roku 1984 spolu s úpravou celkového okolia odhalili pochovaným vojakom dôstojný pomník, ktorý je ich spoločným náhrobkom. Pomník v podobe nahrubo opracovanej žulovej skaly dopĺňa doska z čierneho mramoru s nápisom v azbuke. Súčasťou tohto pamätného miesta, pre ktorý sa vžilo pomenovanie Malý Slavín, je aj prameň upravený už v roku 1981 a pomenovaný menami vojakov Ivanova a Nikolajevova studnička. Po roku 1989 zmizla z pomníka červená hviezda a celý areál spustol. V auguste 1996 vandali rozbili mramorovú pamätnú tabuľu na pomníku. Ešte v tom roku areál rekonštruovali a osadili náhradnú pamätnú tabuľu, bohužiaľ s chybnými údajmi. V roku 2015 pomník opätovne zrenovovali a opatrili pamätnou tabuľou s opraveným nápisom.

 

Katarína Miklovičová: História nás nepustí (rozhovor s Janou Hamšíkovou pracovníčkou MÚOP) Račiansky výber 4/2010, str. 8-9;
Zdeno Dočkal Brčko: Údolia nestíchli - Dejiny trampingu na Slovensku, in: ztrp.sk

Kamerové systémy