Dežo Ursiny bol od roku 1964 členom skupiny The Beatmen, ktorá napodobňovala hudbu Beatles. Na Slovensku boli prelomovým zjavom, ale Ursinyho spoluhráči emigrovali. D. Ursiny potom s novou kapelou The Soulmen vyhral v roku 1967 v Prahe 1. beatový festival. Ďalšími jeho projektami boli skupiny Provisorium a Burčiak. Zložil hudbu do muzikálu Neberte bám princeznú (1981). Ursinyho hudbu oceňovali skôr hudobní odborníci než konzumná verejnosť.
Neďaleko činžiaka, kde D. Ursiny žil od roku 1976 až do smrti, dala bratislavská mestská časť Dúbravka postaviť hudobníkovi pamätník. Jeho autorom je sochárka Mira Podmanická, ktorá ho nazvala Listovanie. Je to súbor štyroch kovových platní s nerovnakou povrchovou úpravou. Do nich sú laserom vyrezané základné informácie o hudobníkovi a texty z jeho piesní. Autorom myšlienky pomníka bol člen dúbravskej kultúrnej komisie Juraj Štekláč. Odhalil ho Dežov syn Jakub Ursiny spoločne s autorkou diela 29. septembra 2018. Na sprievodnom podujatí sa podieľali aj Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

 

Lucia Marcinátová: Dežo Ursiny je na Fedákovej ulici stále doma a stále je kráľ, in: Dúbravské noviny 11/2018, str. 12, 13

Vysťahovaným Dúbravčanom, Žatevná 2
Pomník padlých, Dúbravka
Ľudovít Štúr (1815 - 1856), Pekníkova
Kapitán Hoffman, Agátová
Dni Kyjeva v Bratislave, Park družby
Andrej Bagar (1900 - 1966), Park družby
Kamerové systémy