Pomník padlých, Mokrý Háj

V malom parku uprostred obce je pomník padlých. Je v tvare pomerne vydareného zoskupenia kamenných mohýl. Na najvyššej je socha žehnajúceho Krista a na nižšej proporčne menšie súsošie anjela so zomierajúcim vojakom. Na dvoch kamenných tabuliach je zoznam padlých vojakov z obce. Jedným z nich je Ján Kotvan († 15. 4. 1916), ktorý zomrel vo veku 21 rokov a má náhrobný pomník na mokrohájskom cintoríne. Na pomníku je napísané, že bojoval na ruskom bojisku.

Nasledujúce relevantné informácie o pomníku padlých publikoval P. Brezina. Realizátormi výstavby pomníku padlých v obci boli miestni hasiči. Ich člen Štefan Horváth na zasadaní Dobrovoľného hasičského zboru Mokrý Háj predložil návrh na jeho postavenie v roku 1928. Nasledovná verejná zbierka na pomník sa však nestretla s pochopením. Až neskôr, keď sa predseda DHZ Martin Kucharič stal aj richtárom obce, podarilo sa v roku 1934 vyzbierať dostatok korún. Na zbierku významne prispeli aj rodáci žijúci v Amerike prostredníctvom mokrohájskeho rodáka kňaza Imricha Kuchariča. V tom roku bola výroba pomníka zadaná a jeho slávnostné odhalenie spojené s vysviackou sa konalo v roku 1935. Hasičský zbor bol aj iniciátorom obnovy pamätníka v roku 1950. Vtedy boli opravené sochy, vyčistený kameň, opravené písmo na tabuliach a zhotovené ozdobné kovové oplotenie. To bolo odstránené v roku 2010 pri celkovej úprave parku v okolí pomníka.

 

AMBRUŽ ĽUDEVÍT
BALÁŽ MARTIN
BARTOŠÍK JÁN
BARTOŠÍK JOZEF
CEPKA PAVEL
FORMÁNEK JÁN
HORVATH JÁN
HORVATH JÁN
HORVATH JÁN
HORVATH JOZEF
HORVATH MARTIN
HORVATH PAVEL
JANKOVIČ JOZEF
JANKOVIČ VENDELIN
KOCIJAN JOZEF
KOTVAN JÁN
KOTVAN MICHAL
KUBISA JOZEF
KUHARIČ JÁN
KUHARIČ JÁN
KUHARIČ PAVEL
KOŠÍK JÁN

 

LIPOVSKÝ PAVEL
LIPOVSKÝ PAVEL
MACH PAVEL
NEJESCHLEBA JÁN
NEJESCHLEBA JOZEF
NEJESCHLEBA JOZEF
PUKANČÍK JÁN
SAMSON JÁN
SEBESTA PAVEL
ŠIMANDL ONDREJ
ŠKOJEC ANTONÍN
ŠKOJEC IMRICH
ŠKOJEC ĽUDEVÍT
ŠKOLNIKOVIČ MICHAL
ŠKOLNIKOVIČ MICHAL
TRNKA IMRICH)
TRNKA JÁN
TRNKA JOZEF
VAVRÍK JÁN
ZELENKA MARTIN
ZELENKA ŠTEFAN
KOCIAN ŠTEFAN

 

 

Peter Brezina: Hasiči na Záhorí a myjavsko-brezovských kopaniciach 1875-2010, Senica, Skalica, Myjava, Malacky 2010, str. 190