Malý Slavín

Pri oslobodzovaní boli ťažko ranení ruskí vojaci Ivan Gorjonov a Nikolaj Finuškin. Boli z rôznych jednotiek a zahynuli 4. apríla 1945 pri prevoze a pochovali ich spoločne v lese nad Račou. Nad hrobom mali od konca vojny drobný pomníček.

V roku 1984 spolu s úpravou celkového okolia im tu odhalili dôstojný pomník, ktorý je ich spoločným náhrobkom. Pomník v podobe nahrubo opracovanej žulovej skaly dopĺňa doska z čierneho mramoru s nápisom v azbuke. Súčasťou tohto pamätného miesta, pre ktorý sa vžilo pomenovanie Malý Slavín je aj studnička, ktorá je pomenovaná menami vojakov Ivanova a Nikolajevova studnička a bola upravená už v roku 1981. Po roku 1989 zmizla z pomníka červená hviezda a celý areál spustol. V auguste 1996 vandali rozbili mramorovú pamätnú tabuľu na pomníku. Ešte v tom roku areál rekonštruovali a umiestnili novú pamätnú tabuľu, ale s chybným menom Gorzonov (správne Gorjonov) a s chybným dátumom úmrtia 1. 4. 1945 (správne 4. 4. 1945).

 

Použitá literatúra: Katarína Miklovičová: História nás nepustí (rozhovor s Janou Hamšíkovou pracovníčkou MÚOP) Račiansky výber 4/2010, str. 8-9